Okulary przeciwsłoneczne ochronią wzrok naszego dziecka przed szkodliwym działaniem promieni UV

Okulary przeciwsłoneczne ochronią wzrok naszego dziecka przed szkodliwym działaniem promieni UV

Wzrok dziecka jest dużo bardziej narażony na szkodliwe działanie promieniowania UV, niż wzrok osoby dorosłej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ gałka oczna rozwija się do około dwunastego-piętnastego roku życia. Do tego czasu soczewka oczna dziecka jest przeźroczysta i przepuszcza do siatkówki i rogówki większą ilość szkodliwego promieniowania. Promienie UV mogą powodować zapalenie spojówek, zapalenie rogówki oraz wystąpienie odczynu alergicznego.

Dlatego tak bardzo ważne jest dbanie o wzrok naszych pociech i odpowiednia ochrona przed promieniami słońca. Z pewnością doskonale pamiętamy o tym, aby w słoneczne dni na skórę stosować kremy z filtrami ochronnymi. Nakrycie głowy z daszkiem także w pewnym stopniu chroni przed bezpośrednim działaniem słońca. Pozostaje jeszcze praca nad ochroną oczu przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Warto zaopatrzyć dziecko w okulary przeciwsłoneczne. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie kupować tzw. „bazarowych” okularów, które w ogóle nie posiadają filtrów. I w dodatku zamiast pomóc tylko szkodzą, bo w przyciemnianych okularach źrenice się rozszerzają i do oczu dociera więcej szkodliwych promieni, które nie są filtrowane. Okulista radzi, żeby najlepiej wybrać się do optyka i tam zakupić okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Producent takich okularów powinien posiadać odpowiedni certyfikat potwierdzający obecność wybranego filtra.

Zabawa na świeżym powietrzu

zabawa na świeżym powietrzu

Dzieciaki kiedyś swój wolny czas od lekcji głównie spędzały na podwórzu grając z kolegami w piłkę, czy chociażby bawiąc się na przysłowiowym „trzepaku” – ale przebywały na świeżym powietrzu i nie siedziały w miejscu. Jednym słowem były bardziej aktywne fizycznie. Teraz w dobie cywilizacji, telewizji, komputerów, konsoli do gier i innych elektronicznych gadżetów dzieci głównie siedzą w domu i prowadzą mniej aktywny tryb życia. To jest pewnego rodzaju zmora cywilizacji.

Dla prawidłowego rozwoju psychoruchowego dziecka powinniśmy zadbać o aktywność fizyczną naszych pociech. Dziecko powinno codziennie przebywać na świeżym powietrzu i aktywnie spędzać czas. Podczas ruchu dziecko nabiera sprawności i siły, zwiększa się tętno, poprawia się krążenie, szybciej usuwane są substancje toksyczne z organizmu, a płuca są lepiej wentylowane przez co pozbywamy się zalegających z nich zarazków. Poza tym w słoneczne dni, w naszym organizmie wytwarzana jest witamina D, mająca niebagatelny wpływ na naszą odporność.

Jazda na rowerze, na rolkach, granie w piłkę, bieganie, skakanie….każda aktywność fizyczna jest dobra. I chociaż dzieci mają niespożytkowaną ilość energii, to też mogą się zmęczyć. Wtedy na ratunek przychodzą bardziej spokojne zabawy na powietrzu. Dobrą zabawę zapewniają zabawki zdalnie sterowane i modele RC. Samochody RC, samoloty RC, helikoptery RC, drony… wszystkie dostarczają znakomitej rozrywki i są świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Moda na słuchawki. Czy na pewno zdrowa?

moda na słuchawki czy na pewno zdrowa

Dzieci oraz młodzież chętnie słuchają muzyki na różnego rodzaju przenośnych urządzeniach, służących do jej odtwarzania np. MP3, smartfonach, iPodach. W tym celu oczywiście używają słuchawek. Jakie więc wybrać słuchawki, żeby były najlepsze? Dla dziecka najważniejszym kryterium pewnie będzie wygląd i marka. Ale to my rodzice powinniśmy zadbać o to, żeby słuchanie muzyki przy użyciu słuchawek nie zaszkodziło zdrowiu naszych dzieci. Doskonała jakość dźwięku jest oczywiście ważna, ale w przypadku słuchawek nie to jest najważniejsze. Priorytetem jest bezpieczeństwo. Słuchanie muzyki w nieodpowiednich słuchawkach może doprowadzić do uszkodzeń słuchu.

Najbardziej niebezpiecznie są tzw. słuchawki douszne, które szczelnie zamykają przewód słuchowy i w ten sposób sprawiają, że do naszego ucha centralnie dociera nawet ponad 100 decybeli. A optymalną dla człowieka wartością maksymalna jest około 85 decybeli. Słuchawki douszne, nie dość że przy nieodpowiednim użytkowaniu mogą spowodować uszkodzenie słuchu, to już sama ich obecność w małżowinie usznej podrażnia uszy, co przejawia się nadmierną produkcją woskowiny. Dodatkowo, jeśli nie dbamy odpowiednio o ich czystość, możemy doprowadzić do stanów zapalnych uszu.

Natężenie słuchanych dźwięków jest kolejną sprawą na którą należy zwrócić uwagę. Absolutnie nie jest wskazane słuchanie muzyki w słuchawkach przy maksymalnym poziomie głośności. Optymalną wartością jest połowa skali głośności . Najlepiej jeśli słuchawki mają wbudowana funkcję ograniczenia głośności.

Jeśli nasze dziecko nie chce zrezygnować ze słuchania muzyki przez słuchawki, zainwestujmy w jego zdrowie i wybierzmy produkt który będzie najmniej szkodliwy. Zdecydowanie najlepiej jest korzystać z wysokiej klasy słuchawek nausznych półotwartych. Nauszniki w takich słuchawkach nie zakrywają całkowicie małżowiny, więc ucho jest wentylowane. Ponadto zanim dźwięk trafi do błony bębenkowej jest po części amortyzowany.