Coś dla małych i dużych miłośników motoryzacji

Coś dla małych i dużych miłośników motoryzacji

Zamiłowanie do motoryzacji rodzi się już od małego. Każdy chłopiec uwielbia bawić się samochodami. Począwszy od małych resoraków, poprzez różnego rodzaju większe samochody osobowe, ciężarowe, pojazdy specjalistyczne, sportowe wyścigówy aż po samochody, którymi można sterować za pomocą nadajnika dzierżonego w dłoniach. To właśnie samochody zdalnie sterowane wzbudzają największy zachwyt – nie tylko wśród małych chłopców, ale także wśród ich starszych braci, tatusiów i wujków, a także nawet przez przedstawicielki płci pięknej 😉 Samochody zdalnie sterowane dostarczają świetnej zabawy i są dobrym sposobem na wspólne spędzanie czasu.

Kiedy zwykła zabawa zdalnie sterowanym pojazdem już nie wystarcza i od jazdy autem zaczyna się oczekiwać czegoś więcej, swoje możliwości przed nami rozpościera świat modeli RC. Profesjonalne modele RC zbudowane są bardzo realistycznie i rozwijają niesamowite prędkości. Steruje się nimi bardzo precyzyjnie, a dodatkowe funkcjonalności pozwalają np. na modulowanie prędkości, promienia skrętu, hamulców itp. Ponadto, jeżeli tylko coś się w nich uszkodzi, na rynku dostępne są części zamienne – począwszy od najmniejszej śrubki na karoserii skończywszy.

Na rynku dostępna jest cała paleta aut RC. Wśród wszystkich modeli znajdziemy samochody do jazdy On-Road (przeznaczone do jazdy na utwardzonej nawierzchni typu asfalt, tor wyścigowy, twarda podłoga) i samochody do jazdy Off-Road (przeznaczone do jazdy w wymagających warunkach, na trudnej powierzchni). Wybór jest ogromny i z pewnością każdy miłośnik motoryzacji znajdzie coś dla siebie.

Dziecięce fotografowanie

dziecięce-fotografowanie

Każde z dzieci ma jakieś swoje pasje, coś co szczególnie je interesuje. I na pewno warto te pasje w dziecku rozwijać.

Fotografia ma wielu swoich zwolenników. Właściwie na chwilę obecną robić zdjęcia możemy praktycznie w każdej chwili i w każdej sytuacji. Nowoczesne smartfony wyposażone są w dobrej jakości kamery, za pomocą których można wykonywać już całkiem dobre zdjęcia i filmy – porównywalne jakościowo do cyfrowych aparatów z wyższej półki.

Coraz większą popularność zdobywają obecnie drony wyposażone w kamerę. Dzięki bezzałogowym maszynom latającym jesteśmy w stanie wzbić się w powietrze i wykonywać zdjęcia z lotu ptaka – a to wszystko oczywiście bez odrywania nóg od ziemi. Tym sposobem można poczuć się jak prawdziwy operator filmowy. Filmy kręcone z wysokości nie są już teraz zarezerwowane tylko dla wybranych. Drony z kamerą umożliwiają już nawet dzieciom wykonywanie niebagatelnych zdjęć i filmów.

Dla kilkulatka najlepszym rozwiązaniem będą mini drony, czyli tak zwane drony zabawki. Są proste w obsłudze i szybko można nauczyć się nimi sterować. Zamontowana w wybranych modelach kamera, może nie jest zbyt dobrej jakości, ale na początek przygody z podniebną fotografią w zupełności wystarczy. Dla nieco wprawionych już „pilotów” polecam drony rekreacyjne, które w swoim wyposażeniu posiadają kamerę HD. Dla kogoś kto na poważnie traktuje fotografię lotniczą, a przy tym chce się zagłębić w temat dronów najlepsze będą drony profesjonalne z najwyższej jakości sprzętem fotograficznym ze stabilizacją obrazu.

Coś dla miłośników wodnych przygód

coś dla miłośników wodnych przygód

Łodzie zdalnie sterowane to świetna zabawa dla małych i dużych miłośników wodnych przygód. Na rynku dostępnych jest wiele różnych pływających modeli RC. Zdalnie sterowane łodzie z napędem elektrycznym, zdalnie sterowane łodzie z napędem spalinowym, zdalnie sterowane żaglówki. Dla dzieci najlepsze będą łodzie RC z napędem elektrycznym.  Po pierwsze taki model łodzi można już kupić w granicach 200 złotych. Po drugie łódki z silnikiem elektrycznym nie wymagają żadnych dodatkowych „zabiegów” w postaci uzupełniania paliwa, konserwacji silnika itp. Po trzecie są najprostsze w sterowaniu i osiągają mniejsze prędkości niż modele spalinowe. Wreszcie po czwarte nie generują aż tak dużo hałasu i można nimi pływać w większości akwenów wodnych. Po oswojeniu się z pierwszym modelem pływającym, dla starszego dziecka można pomyśleć o zdalnie sterowanej łodzi żaglowej. Żaglówki RC wymagają już pewnej wprawy w sterowaniu i bladego pojęcia na temat praw jakimi się żądzą modele zasilane siłą wiatru. Jednakże taki jacht żaglowy przepięknie wygląda zarówno na stojaku jak i na wodzie. Jeśli mamy w domu małego miłośnika militariów, można mu sprawić zdalnie sterowany okręt wojenny. Taka replika do złudzenia przypomina swój prawdziwy odpowiednik. Zbudowana jest z dbałością o najdrobniejszy szczegół: wszelkiego rodzaju działka, armatki, wieżyczki itp. Model będzie nie tylko świetnie się prezentował w kolekcji, ale także dostarczy naszej pociesze wiele wspaniałej zabawy.

Kłótnie między rodzeństwem

kłótnie między rodzeństwem

Konflikty między rodzeństwem są naturalną rzeczą i żadnym sposobem ich nie unikniemy. Każde dziecko ma swój indywidualny charakter, każde chce być docenione i zauważone przez rodzica, każde chce mieć swoje zdanie. Dzieci dopiero się uczą relacji z drugim człowiekiem, sztuki komunikowania i współdziałania.

Dlaczego dzieci kłócą się między sobą? Powodów jest dużo: nieumiejętność rozwiązywania konfliktów, zazdrość, frustracja, wyrażanie emocji…a czasem nawet po prostu nuda. Psychologowie mówią, że kłótnie mają swoje pozytywne strony oraz są wręcz potrzebne i normalne w zwykłym, „szczęśliwym i ciepłym domu”. Przede wszystkim są ważnym źródłem doświadczeń, które z pewnością przydadzą się w przyszłości. Uczą sztuki negocjacji, osiągania kompromisów, przegrywania i wygrywania. Pokazują, że z „przeciwnikiem” trzeba się liczyć.

Jak się zachować w takiej sytuacji? Jak reagować? Czy w ogóle reagować? Przede wszystkim nie należy dążyć do unikania kłótni między rodzeństwem, tylko mądrze i z dystansem ingerować w postaci wytłumaczenia dzieciom jak należy postępować. Pokaż dzieciom, że warto rozmawiać, szukać kompromisu, wyjaśniać, prosić o zgodę i w razie potrzeby przepraszać. Jeśli dzieci dzielą wspólnie pokój, należy zadbać o to żeby wyznaczyć dla każdego z nich jego własne terytorium. Każde dziecko ma swoje ukochane rzeczy, swoje skarby – które chce trzymać w miejscu niedostępnym dla rodzeństwa.

Dobrym sposobem na rozładowanie napięcia między rodzeństwem może okazać się wspólna zabawa, w której stoczą niegroźną „bitwę” przy pomocy czołgów RC. Zestaw dwóch czołgów zdalnie sterowanych wzajemnie ze sobą walczących dostarczy dobrej zabawy dla dzieci i zapewni chwilę spokoju dla rodziców ;). Czołgi nie tylko jeżdżą, ale również strzelają wiązką podczerwieni. Każdy trafny strzał powoduje wyłączenie jednej z czterech diod w czołgu przeciwnika. Każdy z czołgów posiada cztery diody i przegrywa ten, który straci wszystkie swoje diody. Modele posiadają ruchomą wieżyczkę, więc strzelać można pod różnym kątem, a przy tym wydają realistyczne odgłosy.

Zamień pada od konsoli na pilota zdalnie sterowanego modelu

zamień pada od konsoli na pilota zdalnie sterowanego modelu

W dobie elektroniki, komputerów, smartfonów i konsoli do gier dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed ekranem. Wpatrzone w monitor ulubionej zabawki, nie dość że zapominają o całym świecie to jeszcze psują sobie wzrok. Badania wykazują, że zbyt długie i częste wpatrywanie się w monitor małych urządzeń elektronicznych takich jak smartfony i tablety powoduje tzw. skurcz akomodacyjny. Jest to zjawisko, w którym oczy przystosowane do patrzenia z bardzo bliskiej odległości nie potrafią przejść płynnie do patrzenia w dal. I tym samym w tym momencie widzimy bardzo słabo. Taki długotrwały stan, z którym wzrok nie potrafi sobie poradzić, może doprowadzić do krótkowzroczności i konieczności noszenia okularów. Zbyt długie wpatrywanie się w ekran z bliskiej odległości powoduje także wzrost napięcia mięśni oczu, powodując zmęczenie oraz bóle głowy. Zalecana norma higieniczna pracy przed ekranem sprzętu elektronicznego dla dzieci w wieku szkolnym to godzina. Dla młodszych dzieci ten czas powinien być jeszcze krótszy.

Zachęćmy dziecko do modelarstwa RC, nie koniecznie od razu do takiego w którym musimy sami składać swój model. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo gotowych modeli i z pewnością dla każdego znajdzie się odpowiedni . Do wyboru mamy jeżdżące modele RC, latające modele RC, pływające modele RC. Bardzo często pilot zdalnie sterowanej zabawki, tudzież prawdziwego modelu jest bardzo podobny do pilota od konsoli telewizyjnych. Tak samo wykorzystuje się tutaj zdolności manualne. Ale dzierżenie w dłoniach aparatury sterującej do modeli RC to coś więcej. Zabawa zdalnie sterowanymi modelami to istna frajda dla każdego. Z pewnością potrafi tak samo wciągnąć jak granie na komputerze, czy konsoli. Nauka pilotażu stawia nie małe wyzwanie, a szlifowanie umiejętności sprawia także wiele radości.

Zabawa na świeżym powietrzu

zabawa na świeżym powietrzu

Dzieciaki kiedyś swój wolny czas od lekcji głównie spędzały na podwórzu grając z kolegami w piłkę, czy chociażby bawiąc się na przysłowiowym „trzepaku” – ale przebywały na świeżym powietrzu i nie siedziały w miejscu. Jednym słowem były bardziej aktywne fizycznie. Teraz w dobie cywilizacji, telewizji, komputerów, konsoli do gier i innych elektronicznych gadżetów dzieci głównie siedzą w domu i prowadzą mniej aktywny tryb życia. To jest pewnego rodzaju zmora cywilizacji.

Dla prawidłowego rozwoju psychoruchowego dziecka powinniśmy zadbać o aktywność fizyczną naszych pociech. Dziecko powinno codziennie przebywać na świeżym powietrzu i aktywnie spędzać czas. Podczas ruchu dziecko nabiera sprawności i siły, zwiększa się tętno, poprawia się krążenie, szybciej usuwane są substancje toksyczne z organizmu, a płuca są lepiej wentylowane przez co pozbywamy się zalegających z nich zarazków. Poza tym w słoneczne dni, w naszym organizmie wytwarzana jest witamina D, mająca niebagatelny wpływ na naszą odporność.

Jazda na rowerze, na rolkach, granie w piłkę, bieganie, skakanie….każda aktywność fizyczna jest dobra. I chociaż dzieci mają niespożytkowaną ilość energii, to też mogą się zmęczyć. Wtedy na ratunek przychodzą bardziej spokojne zabawy na powietrzu. Dobrą zabawę zapewniają zabawki zdalnie sterowane i modele RC. Samochody RC, samoloty RC, helikoptery RC, drony… wszystkie dostarczają znakomitej rozrywki i są świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu.

Ubieranie dzieci przy dźwiękach muzyki

ubieranie dzieci przy dźwiękach muzyki

Ubieranie niemowlaków i malutkich dzieci jest często nie lada wyzwaniem dla wielu rodziców. Dzieci bardzo szybko się niecierpliwią, a ubieranie jest dla nich po prostu nudne. Co innego kiedy są już większe i potrafią ubrać się już same. Codzienna czynność ubierania, staje się dla dziecka wielkim zadaniem do wykonania, do którego przystępuje z wielkim zapałem. Wtedy każda samodzielnie założona skarpetka, bucik, bluzeczka sprawiają mnóstwo radości i satysfakcji. Dziecko z uśmiechem na twarzy, dumnie nam oznajmia: ja sam…albo ja sama…

Pomysłów i sposobów na ubieranie maluchów jest wiele. Najczęściej ubieranie malca zamieniamy w zabawę w „A kuku” albo „Nie ma, nie ma rączki….JEST itd.” Generalną ideą jest odwrócenie uwagi od samego ubierania.

Z własnego doświadczenia wiem, że dobrym sposobem jest śpiewanie, albo włączanie muzyki. Uwaga dziecka zostaje automatycznie przerzucona na płynące dźwięki melodii. My spokojnie zakładamy naszemu szkrabowi ubranka, a maluszek nie marudzi, gdyż jego uwaga skupiona jest na muzyce. Takie ubieranie dzieci przy dźwiękach muzyki ma jeszcze szereg dodatkowych zalet. Słuchanie muzyki stymuluje rozwój mózgu, poprawia koordynację ruchową i harmonizuje pracę układu nerwowego. Takim prostym sposobem łączymy przyjemne z pożytecznym.

Zabawa w deszczu, czyli jak ubrać dziecko kiedy za oknem siąpi deszcz

zabawa w deszczu, czyli jak ubrać dziecko kiedy za oknem siąpi deszcz

Dzieci kochają zabawę na świeżym powietrzu i nie straszna im nawet niepogoda. Kiedy pada deszcz to wcale im to nie przeszkadza, a wręcz nawet odwrotnie. Dzieciaki uwielbiają skakanie po kałużach i paradowanie z parasolem w ręku. Większość rodziców niechętnie wypuszcza swoje dzieci w deszczową pogodę na podwórko, bo boją się złapania przez nie przeziębienia. A to błąd. Nawet pediatrzy zalecają hartowanie organizmu podczas chłodu, czy deszczu. Ponadto wilgotne powietrzne korzystnie wpływa na górne drogi oddechowe. Podstawą zachowania zdrowia podczas deszczowych wojaży, jest odpowiednie ubranie dziecka i rozsądny czas zabawy na dworze. Najważniejsze jest, aby dziecko nie zmarzło i nie przemokło.

Kalosze do podstawa ubioru podczas dżdżystej pogody. Na spokojny spacer w kroplach deszczu wystarczy dodatkowo parasolka i płaszczyk przeciwdeszczowy. Ale kiedy dziecko ma ochotę pobiegać i poskakać w kałużach, zamiast typowego płaszczyka przeciwdeszczowego, polecam techniczną kurtkę przeciwdeszczową. Oprócz warstwy przeciwdeszczowej i wiatroszczelnej, takie kurtki posiadają dodatkowo specjalną membranę odpowiadającą za transport wilgoci na zewnątrz. Dzięki temu dziecko ani nie zmoknie, ani się nie spoci. A zabawa w deszczu będzie czystą przyjemnością.