Warto zapisać dziecko na lekcje gry na instrumencie

warto zapisać dziecko na lekcje gry na instrumencie

Dźwięki muzyki towarzyszą dziecku już od pierwszych chwil życia, kiedy to kojące kołysanki utulają maleństwo do snu i uciszają z płaczu.

Dlaczego warto, aby nasze dziecko uczyło się grać na jakimś instrumencie? Powodów jest bardzo dużo. Przede wszystkim rozwijają się połączenia nerwowe między dwoma półkulami. Dziecko rozwija swoją pamięć werbalną, a lepiej zapamiętując ze słuchu osiągamy lepsze wyniki w nauce. Badania wykazują, że już nawet pięć minut ćwiczeń gry na instrumencie dziennie, powoduje przybywanie połączeń nerwowych w mózgu w obszarach, które są również odpowiedzialne za umiejętności językowe i matematyczne. Nauka gry na instrumencie wymaga dużej dawki cierpliwości i wytrwałości, które z pewnością przydadzą się w późniejszym życiu. Dziecko uczy się dyscypliny, systematyczności i skupienia uwagi. Gra na instrumencie rozwija także zdolności manualne, a co za tym idzie zwiększa się także potencjał intelektualny. Występy muzyczne np. przed gronem rodziców, czy komisją egzaminacyjną kształtują autoprezentację. Rozwija koordynację ruchową, w zależności od tego na jakim instrumencie gramy, rozwijamy mięśnie twarzy, dłoni, ramion itp.

Ponadto muzyka pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Już samo słuchanie muzyki potrafi odstresować, wyciszyć, odreagować codzienne problemy. Słuchając utworów muzycznych warto postawić na jakość dźwięku i korzystać z dobrej klasy sprzętu audio.

Kłótnie między rodzeństwem

kłótnie między rodzeństwem

Konflikty między rodzeństwem są naturalną rzeczą i żadnym sposobem ich nie unikniemy. Każde dziecko ma swój indywidualny charakter, każde chce być docenione i zauważone przez rodzica, każde chce mieć swoje zdanie. Dzieci dopiero się uczą relacji z drugim człowiekiem, sztuki komunikowania i współdziałania.

Dlaczego dzieci kłócą się między sobą? Powodów jest dużo: nieumiejętność rozwiązywania konfliktów, zazdrość, frustracja, wyrażanie emocji…a czasem nawet po prostu nuda. Psychologowie mówią, że kłótnie mają swoje pozytywne strony oraz są wręcz potrzebne i normalne w zwykłym, „szczęśliwym i ciepłym domu”. Przede wszystkim są ważnym źródłem doświadczeń, które z pewnością przydadzą się w przyszłości. Uczą sztuki negocjacji, osiągania kompromisów, przegrywania i wygrywania. Pokazują, że z „przeciwnikiem” trzeba się liczyć.

Jak się zachować w takiej sytuacji? Jak reagować? Czy w ogóle reagować? Przede wszystkim nie należy dążyć do unikania kłótni między rodzeństwem, tylko mądrze i z dystansem ingerować w postaci wytłumaczenia dzieciom jak należy postępować. Pokaż dzieciom, że warto rozmawiać, szukać kompromisu, wyjaśniać, prosić o zgodę i w razie potrzeby przepraszać. Jeśli dzieci dzielą wspólnie pokój, należy zadbać o to żeby wyznaczyć dla każdego z nich jego własne terytorium. Każde dziecko ma swoje ukochane rzeczy, swoje skarby – które chce trzymać w miejscu niedostępnym dla rodzeństwa.

Dobrym sposobem na rozładowanie napięcia między rodzeństwem może okazać się wspólna zabawa, w której stoczą niegroźną „bitwę” przy pomocy czołgów RC. Zestaw dwóch czołgów zdalnie sterowanych wzajemnie ze sobą walczących dostarczy dobrej zabawy dla dzieci i zapewni chwilę spokoju dla rodziców ;). Czołgi nie tylko jeżdżą, ale również strzelają wiązką podczerwieni. Każdy trafny strzał powoduje wyłączenie jednej z czterech diod w czołgu przeciwnika. Każdy z czołgów posiada cztery diody i przegrywa ten, który straci wszystkie swoje diody. Modele posiadają ruchomą wieżyczkę, więc strzelać można pod różnym kątem, a przy tym wydają realistyczne odgłosy.