Szybki sposób na chwilę relaksu

szybki-sposób-na-chwilę-relaksu

Chociaż macierzyństwo jest najpiękniejszą rzeczą na świecie, to jednak jest bardzo trudne i wymagające. Codzienne obowiązki z dziećmi mogą czasami przerastać, a poziom naszej cierpliwości i spokoju może zostać zachwiany. Przy małym dziecku jesteśmy bardziej zmęczeni fizycznie, przy większym dochodzi jeszcze zmęczenie emocjonalne. Koniecznie musimy znaleźć coś, co przyniesie nam ukojenie dla nadszarpniętych nerwów i rozładuje negatywne emocje. Coś co zregeneruje siły i pozwoli odetchnąć na chwilę.

Dobrym sposobem na szybkie odreagowanie, dostępnym praktycznie w każdej chwili jest muzyka. Wystarczy „zatrzymać się na chwilę”, usiąść i włączyć ulubioną płytę. Podczas słuchania utworów muzycznych warto postawić na jakość brzmienia, którą z pewnością zapewni dobrej klasy sprzęt audio. Muzykoterapia jest już od dawna znanym i sprawdzonym sposobem walki ze stresem i lekarstwem na łagodzenie różnych schorzeń. Jak się okazuje, nie tylko samo bierne słuchanie muzyki pomaga. Świetnym zajęciem jest samodzielne muzykowanie – od tak sobie, dla siebie samego. Śpiew, czy granie nawet na prostym instrumencie (chociażby na dziecinnym dzwonkach nazywanym cymbałkami) potrafi przynieść wiele radości, być dobrą zabawą i złagodzić napięcia nerwowe.

Warto zapisać dziecko na lekcje gry na instrumencie

warto zapisać dziecko na lekcje gry na instrumencie

Dźwięki muzyki towarzyszą dziecku już od pierwszych chwil życia, kiedy to kojące kołysanki utulają maleństwo do snu i uciszają z płaczu.

Dlaczego warto, aby nasze dziecko uczyło się grać na jakimś instrumencie? Powodów jest bardzo dużo. Przede wszystkim rozwijają się połączenia nerwowe między dwoma półkulami. Dziecko rozwija swoją pamięć werbalną, a lepiej zapamiętując ze słuchu osiągamy lepsze wyniki w nauce. Badania wykazują, że już nawet pięć minut ćwiczeń gry na instrumencie dziennie, powoduje przybywanie połączeń nerwowych w mózgu w obszarach, które są również odpowiedzialne za umiejętności językowe i matematyczne. Nauka gry na instrumencie wymaga dużej dawki cierpliwości i wytrwałości, które z pewnością przydadzą się w późniejszym życiu. Dziecko uczy się dyscypliny, systematyczności i skupienia uwagi. Gra na instrumencie rozwija także zdolności manualne, a co za tym idzie zwiększa się także potencjał intelektualny. Występy muzyczne np. przed gronem rodziców, czy komisją egzaminacyjną kształtują autoprezentację. Rozwija koordynację ruchową, w zależności od tego na jakim instrumencie gramy, rozwijamy mięśnie twarzy, dłoni, ramion itp.

Ponadto muzyka pozytywnie wpływa na naszą psychikę. Już samo słuchanie muzyki potrafi odstresować, wyciszyć, odreagować codzienne problemy. Słuchając utworów muzycznych warto postawić na jakość dźwięku i korzystać z dobrej klasy sprzętu audio.

Ubieranie dzieci przy dźwiękach muzyki

ubieranie dzieci przy dźwiękach muzyki

Ubieranie niemowlaków i malutkich dzieci jest często nie lada wyzwaniem dla wielu rodziców. Dzieci bardzo szybko się niecierpliwią, a ubieranie jest dla nich po prostu nudne. Co innego kiedy są już większe i potrafią ubrać się już same. Codzienna czynność ubierania, staje się dla dziecka wielkim zadaniem do wykonania, do którego przystępuje z wielkim zapałem. Wtedy każda samodzielnie założona skarpetka, bucik, bluzeczka sprawiają mnóstwo radości i satysfakcji. Dziecko z uśmiechem na twarzy, dumnie nam oznajmia: ja sam…albo ja sama…

Pomysłów i sposobów na ubieranie maluchów jest wiele. Najczęściej ubieranie malca zamieniamy w zabawę w „A kuku” albo „Nie ma, nie ma rączki….JEST itd.” Generalną ideą jest odwrócenie uwagi od samego ubierania.

Z własnego doświadczenia wiem, że dobrym sposobem jest śpiewanie, albo włączanie muzyki. Uwaga dziecka zostaje automatycznie przerzucona na płynące dźwięki melodii. My spokojnie zakładamy naszemu szkrabowi ubranka, a maluszek nie marudzi, gdyż jego uwaga skupiona jest na muzyce. Takie ubieranie dzieci przy dźwiękach muzyki ma jeszcze szereg dodatkowych zalet. Słuchanie muzyki stymuluje rozwój mózgu, poprawia koordynację ruchową i harmonizuje pracę układu nerwowego. Takim prostym sposobem łączymy przyjemne z pożytecznym.