Sposób na długie zimowe wieczory

sposób na długie zimowe wieczory

Długie zimowe wieczory to doskonały moment na wspólną zabawę z dziećmi. Tylko jak tu mieć siłę na zabawę po całym ciężkim dniu pracy? Nie zawsze mamy energię na planszówki, budowanie z klocków lego, czy nawet czytanie książek. Wtedy z odsieczą przychodzi telewizja. Nie ma w tym nic złego, aby od czasu do czasu pooglądać wspólnie z dziećmi ulubione filmy, bajki, czy nawet programy przyrodnicze i edukacyjne.

Rodzinne seanse filmowe to doskonały sposób na rozrywkę dla całej rodziny. Rodzice chętnie odpoczną, a dzieci wtulone w mamę i w tatę obejrzą zmagania swoich ulubionych bohaterów i przeniosą się do zdumiewającego świata pełnego tajemnic. Fajnie jest usiąść na wygodnej kanapie i zanurzyć się w telewizyjnej magii. A jeśli oglądanie filmów w domu, to tylko z kinem domowym. Jeśli kino domowe to tylko z dobrej jakości amplitunerem. Amplituner to takie małe centrum dowodzenia ;). Jest połączeniem wielokanałowego wzmacniacza dźwięku oraz odbiornika radiowego. Wzmacnia sygnały pochodzące z różnych źródeł takich jak np. odtwarzacz DVD, Blu-ray, odtwarzacz CD, mp-3, konsola do gier i przekazuje je dalej do kolumn głośnikowych. Przy tym dekoduje wielokanałowe ścieżki dźwiękowe towarzyszące filmom zapisanym na DVD i Blu-ray. Dodatkowo spełnia też funkcję odbiornika radiowego.

Jak już oglądać to z doskonałej jakości obrazem i dźwiękiem, którą zapewni przyzwoite kino domowe i dobrej jakości amplituner. Nie trzeba być audiofilem, by odczuć różnicę. A jak dorzucimy do tego jeszcze popcorn, dzieci poczują się jak w kinie 😉

Szybki sposób na chwilę relaksu

szybki-sposób-na-chwilę-relaksu

Chociaż macierzyństwo jest najpiękniejszą rzeczą na świecie, to jednak jest bardzo trudne i wymagające. Codzienne obowiązki z dziećmi mogą czasami przerastać, a poziom naszej cierpliwości i spokoju może zostać zachwiany. Przy małym dziecku jesteśmy bardziej zmęczeni fizycznie, przy większym dochodzi jeszcze zmęczenie emocjonalne. Koniecznie musimy znaleźć coś, co przyniesie nam ukojenie dla nadszarpniętych nerwów i rozładuje negatywne emocje. Coś co zregeneruje siły i pozwoli odetchnąć na chwilę.

Dobrym sposobem na szybkie odreagowanie, dostępnym praktycznie w każdej chwili jest muzyka. Wystarczy „zatrzymać się na chwilę”, usiąść i włączyć ulubioną płytę. Podczas słuchania utworów muzycznych warto postawić na jakość brzmienia, którą z pewnością zapewni dobrej klasy sprzęt audio. Muzykoterapia jest już od dawna znanym i sprawdzonym sposobem walki ze stresem i lekarstwem na łagodzenie różnych schorzeń. Jak się okazuje, nie tylko samo bierne słuchanie muzyki pomaga. Świetnym zajęciem jest samodzielne muzykowanie – od tak sobie, dla siebie samego. Śpiew, czy granie nawet na prostym instrumencie (chociażby na dziecinnym dzwonkach nazywanym cymbałkami) potrafi przynieść wiele radości, być dobrą zabawą i złagodzić napięcia nerwowe.

Moda na słuchawki. Czy na pewno zdrowa?

moda na słuchawki czy na pewno zdrowa

Dzieci oraz młodzież chętnie słuchają muzyki na różnego rodzaju przenośnych urządzeniach, służących do jej odtwarzania np. MP3, smartfonach, iPodach. W tym celu oczywiście używają słuchawek. Jakie więc wybrać słuchawki, żeby były najlepsze? Dla dziecka najważniejszym kryterium pewnie będzie wygląd i marka. Ale to my rodzice powinniśmy zadbać o to, żeby słuchanie muzyki przy użyciu słuchawek nie zaszkodziło zdrowiu naszych dzieci. Doskonała jakość dźwięku jest oczywiście ważna, ale w przypadku słuchawek nie to jest najważniejsze. Priorytetem jest bezpieczeństwo. Słuchanie muzyki w nieodpowiednich słuchawkach może doprowadzić do uszkodzeń słuchu.

Najbardziej niebezpiecznie są tzw. słuchawki douszne, które szczelnie zamykają przewód słuchowy i w ten sposób sprawiają, że do naszego ucha centralnie dociera nawet ponad 100 decybeli. A optymalną dla człowieka wartością maksymalna jest około 85 decybeli. Słuchawki douszne, nie dość że przy nieodpowiednim użytkowaniu mogą spowodować uszkodzenie słuchu, to już sama ich obecność w małżowinie usznej podrażnia uszy, co przejawia się nadmierną produkcją woskowiny. Dodatkowo, jeśli nie dbamy odpowiednio o ich czystość, możemy doprowadzić do stanów zapalnych uszu.

Natężenie słuchanych dźwięków jest kolejną sprawą na którą należy zwrócić uwagę. Absolutnie nie jest wskazane słuchanie muzyki w słuchawkach przy maksymalnym poziomie głośności. Optymalną wartością jest połowa skali głośności . Najlepiej jeśli słuchawki mają wbudowana funkcję ograniczenia głośności.

Jeśli nasze dziecko nie chce zrezygnować ze słuchania muzyki przez słuchawki, zainwestujmy w jego zdrowie i wybierzmy produkt który będzie najmniej szkodliwy. Zdecydowanie najlepiej jest korzystać z wysokiej klasy słuchawek nausznych półotwartych. Nauszniki w takich słuchawkach nie zakrywają całkowicie małżowiny, więc ucho jest wentylowane. Ponadto zanim dźwięk trafi do błony bębenkowej jest po części amortyzowany.